Responsive w ERP? Czyli enova365 na tablety!

Interfejs w systemach ERP “zawsze był ważny”. Waga ta jednak ustępowała funkcjonalności, technologii, czy wydajności. A teraz użytkownicy zaczęli machać swoimi urządzeniami i obsługiwać je palcem 🙂 …więc

Użytkownicy systemów klasy ERP mogą rozważać korzystanie z programu na urządzeniach typu tablet, czy smartfon. Urządzenia te pracują z ekranem dotykowym, umożliwiają zmianę orientacji ekranu oraz mają różne, bardzo różne rozdzielczości.

Stąd warto aby pewne funkcje programu były wygodne do obsłużenia właśnie takim urządzeniem. Rodzi się potrzeba elastycznego interfejsu, który dostosuje się do orientacji ekranu, jego wielkości, itd.

Teraz interfejs rzeczywiście może okazać się ważny, bo nie decyduje tylko o estetyce i ergonomii, ale również o zastosowaniach programu.

kafelki w enova, czyli interfejs metro

Widać, że enova w wersji Windows Forms i kafelkowym interfejsie metro idzie (poszła) w dobrym kierunku intuicyjności i ergonomii. Interfejs jest spójny i estetyczny, a doświadczenie pracy z wieloma oknami nawet na różnych bazach/podmiotach jest rzeczywiście dużym ułatwieniem.

Responsive w enova365

Jednak aplikacji windows forms nie uruchomimy na tablecie, czy smartfonie. Jest możliwość puszczenia pulpitu zdalnego, który umożliwi technicznie jego start, ale obsługa jest koszmarna na takim urządzeniu.

Tu rozwiązaniem jest interfejs jaki powstaje dzięki podejściu responsive web design (RWD), czyli elastycznemu projektowaniu interfejsu web’owego. enova365 to właśnie taki interfejs, który elastycznie w przeglądarce urządzenia dopasowuje się do rozdzielczości, czy orientacji ekranu.

enova365 na różnych platformach

Na komputerach stacjonarnych mamy w 99% system windows, a na tabletach czy smartfonach spotykamy różne platformy – iOS (firmy Apple), Android (firmy Google), no i również Windows Phone (Microsoftu). Ta różnorodność powoduje też konieczność przygotowania aplikacji. enova365 jest aplikacją przeglądarkową – interfejs web’owy, więc wystarczy że na platformie tabletu będzie przeglądarka internetowa zgodna ze standardem HTML5. A o takie przeglądarki dbają i dostarczają wszyscy dostawcy platform mobilnych i nie tylko oni.

Takie rozwiązanie powoduje powstanie możliwości wielu zastosowań enova365. Zapewne w najbliższych miesiącach powstaną moduły enova365, które dostosują funkcjonalność do procesów biznesowych i specyfiki urządzeń mobilnych, nie przekładając funkcjonalności enova 1:1, bo wydaje się że rynek nie będzie tego wymagał.

Czy tak będzie?

pożywiom, uwidzim

WM

Komentarze mile widziane 🙂

Dodaj komentarz