Rola sponsora projektu. Jak zadbać o wyznaczenie najważniejszych celów wdrożenia enova…

Przeczytałem „gdzieś na sieci”, że…

„Do analizy należy dobrać pracowników poszczególnych działów firmy, które będą informatyzowane i włączone do systemu ERP oraz że nie muszą to być informatycy znający się na technicznych rozwiązaniach. Dlatego, że na wstępnym etapie chodzi o to by określić cele i działania, które powinny być obsługiwane przez system ERP i ułatwią funkcjonowanie działów, z których pracownicy pochodzą.”

Rzeczywiście w analizie ważną rolę pełnią użytkownicy kluczowi. Oni przedstawiają konsultantom wymagania organizacji, czyli swojego działu. Jednak takie podejście bez nadania celów wdrożenia może prowadzić do nieoczekiwanego wdrożenia. Wdrożenia nieoczekiwanego z punktu widzenia całej firmy.

Dlatego przy wdrożeniu enova przez KOMAKO przykładamy uwagę do roli, jaką ma do spełnienia sponsor projektu, czyli

Sponsor projektu czyli przedstawiciel zarządu. Jego zadaniem nie jest przedstawienie wymagań poszczególnych działów za użytkowników kluczowych, ale…

Zadanie sponsora projektu przy wdrożeniu enova
Sponsor projektu to nomenklatura projektowa. Określenie brzmi trochę obco i zazwyczaj nie używam go przy Sponsorze 🙂 …powoduje uśmiech, a czasem uśmieszek. Wtedy nie pomaga nawet strategia prowokacyjna 🙂

Taka osoba to osoba ze ścisłego kierownictwa firmy, w której prowadzimy wdrożenie.

Co najważniejsze:

  • Sponsor projektu zna potrzeby biznesowe firmy,
  • Sponsor projektu dysponuje odpowiednim budżetem [no ja myślę! 🙂 ]
  • Sponsor projektu jest głównym beneficjentem projektu wdrożeniowego.

Dlatego sponsor projektu powinien mieć NAJWIĘKSZY WPŁYW NA PROJEKT i sukces projektu. Do jego zadań należy określanie celów i wstępnego zakresu projektu.

Jak? …zrobić aby wdrożenia ERP nie zakończyć klapą?
Jak zrobić, aby członkowie zespołu poszli za celami firmy, wyznaczonymi przez sponsora? Co zrobić, aby pracownicy kluczowi z działów firmy nie dążyli do realizacji „tylko sobie” znanych celów … „bo to oni najlepiej znają się na tej robocie i wykonują tą pracę na co dzień”.

Czy najważniejsze jest aby wdrożeniem systemu ERP zrealizować cele poszczególnych działów?
Czy to „oni” najlepiej będą wiedzieli czego potrzebuje organizacja i co jest najpotrzebniejsze do efektywniejszego działania firmy?

 

Czasem nam to wychodzi. chcesz wiedzieć jak?

wojciech.mikulski@komako.pl

Dodaj komentarz