Wybieram chmurę dedykowaną dla firm a nie publiczną

Porównanie dwóch chmur pozwala zauważyć ciekawe różnice. Obiektywnie przeważa chmura dedykowana, gdyż…

Powód pierwszy – cena

Na pierwszy rzut oka trudno to zauważyć, cenniki taryf usługowych mają wiele zależności, ale widać to po zestawieniu opłat za hosting i licencje. Taniej jest dobrać to co potrzeba. Lepiej to wygląda w dedykowanej chmurze KOMAKO.asp a wydaje się, że można wybrać w obu rodzajach chmury 🙂

Drugi powód – cena

To nie żart 🙂 Ale w chmurze publicznej Windows Azure jest podana cena za każdy moduł oddzielnie. Cennik przygotowano tak, aby każdy można moduł enova365 można było użytkować osobno. Dlatego każda cena zawiera składnik za hosting. Jednak w rzeczywistości, bardzo często użytkownicy korzystać chcą z wielu modułów na raz, to powoduje, że dodają opłaty w których składnik “za hosting” występuje w każdym składniku.
Widać to w cenniku enova: http://www.enova.pl/oferta/cennik/ sekcja enova365 w chmurze publicznej.

Oznacza to dużą różnicę w cenie w porównaniu z chmurą dedykowaną KOMAKO.asp Szczególnie jest to widoczne w przypadku gdy użytkownik systemu enova korzysta z kilku modułów enova365. Wkrótce pokażę porównanie.

Trzeci powód – brak RDP

Przewag za wyborem chmury dedykowanej KOMAKO.asp jest jeszcze kilka. Ale jedna z ważniejszych to możliwość pracy poprzez pulpit zdalny (RDP) co nie jest możliwe w chmurze publicznej Windows Azure.

Jeśli masz inne pytania, zapraszam do dyskusji, komentarzy w tym wątku.

WM

 

 

Dodaj komentarz