Wystarczy nam jeden serwer – mit czy prawda?

To częsty argument zarządzających, przy “planowaniu” infrastruktury, tzw. pobożne życzenie. “Nasz informatyk nam mówił i to załatwi…”

Rzeczywiście gdy rozważamy uruchomienie serwera dla kilku użytkowników to możemy pokusić się o najtańsze rozwiązania, ale są one nieskalowalne, czyli jak nasza firma urośnie, nie będziemy mogli serwera rozbudować (jest nawet od kilku lat taka propozycja Windows Fundation).

Jednak z obserwacji wynika, że użytkownicy chmury (systemów w outsourcingu) szybko przekonują się, że własne serwery wymagają dużych nakładów na serwis i stałą opiekę w okresie ich pracy oraz wyższych kosztów łączy dostępowych. To te koszty, a nie jednorazowe koszty zakupu sprzętu decydują o wyborze chmury.

Sami widzimy to obserwując rozwój chmury KOMAKO.asp dedykowanej systemom do zarządzania firmami.

Platforma Windows Server została tak zaprojektowana aby możliwie optymalnie rozdzielić zadania serwerów, stąd producent zaleca rozdzielać instalacje takich serwerów jak serwer active directory, serwer terminalowy, czy serwer SQL. To jeden z powodów który dość szybko powoduje konieczność stosowania wielu serwerów.

A więc próba uruchomienia wszystkiego na jednym serwerze to mit. “Nie róbcie tego w domu” 😉

Dodaj komentarz